Czym różni się psychoterapeuta od psychiatry?

Psychiatra jest lekarzem, absolwentem studiów medycznych, ze specjalizacją z psychiatrii. Zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń i chorób psychicznych. Może zaproponować farmakoterapię (leki na receptę),  ma uprawnienia do wystawiania zwolnień lekarskich,  może kierować do szpitala. Zdarza się, ze psychiatra ukończył także dodatkowe studia psychoterapeutyczne, wtedy jest psychoterapeutą.

Znacznie częściej jednak psychoterapeuta jest psychologiem (lub absolwentem innych studiów magisterskich), czyli absolwentem studiów psychologicznych na uniwersytecie, który dodatkowo ukończył kurs psychoterapii.

Psychiatra oferuje pomoc głównie poprzez leki i doraźną rozmowę terapeutyczną. Psycholog psychoterapeuta nie ma możliwości zapisywania leków, używa innych sposobów pomocy takich jak rozmowa, empatia, interpretacja, budowanie relacji, dramatyzacja, zależnie od rodzaju psychoterapii.

Psychoterapia jest ukierunkowana na eliminowanie objawów chorobowych,  reorganizację osobowości, zmianę wadliwych postaw i celów, usuwanie szkodliwych reakcji przystosowawczych.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *